Gminna Biblioteka Publiczna w Mokobodach informuje, że w 2016 r. w ramach Narodowego Programu

Start Patroni Roku 2017
Kwiecień 2015 PDF Drukuj Email

2 kwietnia       MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ KSIĄŻKI DLA DZIECI, obchodzony
od 1967 roku w rocznicę urodzin Hansa Christiana Andersena (1805).

2 kwietnia       1805 roku urodził się HANS CHRISTIAN ANDERSEN, pisarz duński,
autor znanych na całym świecie literackich baśni dla dzieci, m.in. Brzydkie kaczątko, Dziewczynka z zapałkami, Calineczka, Królowa Śniegu.

210. rocznica urodzin  (zm. 4 VII 1875)

140. rocznica śmierci

10 kwietnia     1920 roku urodził się MACIEJ SŁOMCZYŃSKI, pseud. Joe Alex i in., prozaik, dramatopisarz, tłumacz, autor powieści kryminalnych oraz książek dla dzieci i młodzieży, m.in. sensacyjno-przygodowego cyklu Czarne okręty.

95. rocznica urodzin    (zm. 21 III 1998)

12 kwietnia     1920 roku urodziła się ANNA KAMIEŃSKA, poetka, prozaik, eseistka, tłumaczka, autorka książek dla dzieci i młodzieży, m.in. Rozalka Olaboga, Samowarek mojego dziadka, W Nieparyżu i gdzie indziej, Są takie wyspy.

95. rocznica urodzin        (zm. 10 V 1986)

12 kwietnia     MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ LOTNICTWA I KOSMONAUTYKI, ustanowiony na pamiątkę pierwszego lotu człowieka w kosmos (1961)
i pierwszego startu promu kosmicznego (1981).

13 kwietnia     1695 roku zmarł JEAN DE LA FONTAINE, poeta francuski, autor bajek, które na stałe weszły do repertuaru lektur dziecięcych.   (ur. 7 lub 8 X 1621)

320. rocznica śmierci

16 kwietnia     1930 roku urodził się ANTONI BORATYŃSKI, grafik, malarz, autor  znakomitych ilustracji poetyckich w książkach dla dzieci i młodzieży,
m.in. Nie kończąca się historia od A do Z M. Endego, Na kołysce kogut złoty K.I. Gałczyńskiego (nagroda Premio Europeo), Bajki B. Leśmiana, Ballady, bajki, wiersze A. Mickiewicza, Woda żywa S. Wortman.

85. rocznica urodzin

20 kwietnia     1905 roku urodziła się HANNA JANUSZEWSKA, prozaik, poetka, tłumaczka, autorka sztuk scenicznych i słuchowisk radiowych, wielu zbiorów wierszy, baśni i bajek dla dzieci, m.in. Z góry na Mazury, Siwa Gąska, siwa,
O Flisaku i Przydróżce, Bajki o czterech wiatrach
(książka wpisana na Listę Honorową im. H.Ch. Andersena).   (zm. 18 VII 1980)

110. rocznica urodzin

35. rocznica śmierci

20 kwietnia     1945 roku zmarł WACŁAW SIEROSZEWSKI, prozaik, eseista, podróżnik, etnograf, autor m.in. utworów adresowanych do dzieci i młodzieży: Bajki, Dary Wiatru Północnego, Zamorski diabeł.                             (ur. 21 VII 1858)

70. rocznica śmierci

22 kwietnia     DZIEŃ ZIEMI, obchodzony w Polsce od 1990 roku.

23 kwietnia     ŚWIATOWY DZIEŃ KSIĄŻKI I PRAW AUTORSKICH, ogłoszony przez UNESCO w 1997 roku.

26 kwietnia     1995 roku zmarła HANNA OŻOGOWSKA, prozaik, tłumaczka, pedagog, autorka słuchowisk radiowych oraz popularnych książek dla dzieci i młodzieży głównie obyczajowych, których akcja rozgrywa się w środowisku szkolnym
i rodzinnym, m.in. Złota kula, Dziewczyna i chłopak, czyli heca na czternaście fajerek, Ucho od śledzia, Głowa na tranzystorach, Za minutę pierwsza miłość.

2 kwietnia       MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ KSIĄŻKI DLA DZIECI, obchodzony
od 1967 roku w rocznicę urodzin Hansa Christiana Andersena (1805).

2 kwietnia       1805 roku urodził się HANS CHRISTIAN ANDERSEN, pisarz duński,

210. rocznica urodzin      (zm. 4 VII 1875)

140. rocznica śmierci

95. rocznica urodzin          (zm. 21 III 1998)

95. rocznica urodzin             (zm. 10 V 1986)

i pierwszego startu promu kosmicznego (1981).

13 kwietnia     1695 roku zmarł JEAN DE LA FONTAINE, poeta francuski, autor bajek, które na stałe weszły do repertuaru lektur dziecięcych.        (ur. 7 lub 8 X 1621)

320. rocznica śmierci

85. rocznica urodzin

O Flisaku i Przydróżce, Bajki o czterech wiatrach
(książka wpisana na Listę Honorową im. H.Ch. Andersena).  (zm. 18 VII 1980)

110. rocznica urodzin

35. rocznica śmierci

70. rocznica śmierci

22 kwietnia     DZIEŃ ZIEMI, obchodzony w Polsce od 1990 roku.

mod_vvisit_counterOd 22-09-2016 r.174202

Today: Maj 28, 2018