Gminna Biblioteka Publiczna w Mokobodach informuje, że w 2016 r. w ramach Narodowego Programu

Start 10. Nagroda Literacka m.st. Warszawy
10. Nagroda Literacka m.st. Warszawy Drukuj Email
piątek, 09 grudnia 2016 12:39

Nagroda Literacka m.st. Warszawy - zgłoś najlepszą polską książkę 2016 roku!

Od 1 grudnia do końca stycznia 2017 r. każdy może zgłosić  swoje propozycje do wyjątkowego konkursu - Nagrody Literackiej m.st. Warszawy.

To prestiżowe wyróżnienie, którego historia sięga czasów przedwojennych.  Konkurs jest kontynuacją tradycji nagrody o tej samej nazwie, przyznawanej w latach 1926-38, a przerwanej przez wybuch II wojny światowej. Pierwszym jej laureatem był najstarszy syn Adama Mickiewicza - Władysław, ostatnim zaś przed wojną - Leopold Staff. Nagrodą tą wyróżniono także twórców takich jak: Wacław Berent (1929), Tadeusz Boy-Żeleński (1933), Pola Gojawiczyńska (1935), Maria Kuncewiczowa (1937). Nagroda Literacka m.st. Warszawy w obecnej formie przyznawana jest od 2008 roku, kiedy to Rada Miasta Stołecznego Warszawy przyjęła uchwałę reaktywującą to wyróżnienie.

Nagrody w konkursie przyznawane są w pięciu kategoriach. W regulaminie przewidziano miejsce nie tylko dla kategorii tradycyjnych jak proza, poezja, literatura dla dzieci i młodzieży, ale również stworzono kategorię wyłącznie dla pozycji varsavianistycznych - edycja warszawska.

Szczególnym wyróżnieniem jest tytuł  – Warszawski Twórca, przeznaczony dla wybitnych pisarzy, a w szczególny sposób związanych z Warszawą, przyznawany za całokształt twórczości literackiej. Kandydatów w tej kategorii wyłania jury konkursu. Pierwszym uhonorowanym tym tytułem był Tadeusz Konwicki, o którym w laudacji napisano „za wszystko co stworzył o Warszawie, dla Warszawy i w Warszawie”.  W kolejnych latach tytuł Warszawskiego Twórcy otrzymali: Józef Hen (2009), Marek Nowakowski (2010), Janusz Głowacki (2011), Janusz Tazbir (2012), Joanna Kulmowa (2013), Wiesław Myśliwski (2014), Jarosław Marek Rymkiewicz (2015) oraz Eustachy Rylski (2016).

Pula nagród w konkursie wynosi 200 tys. zł. Laureaci poszczególnych kategorii (literatura piękna – proza, literatura piękna – poezja, literatura dziecięca – tekst i ilustracje oraz edycja warszawska) otrzymują po 20 tys. zł – przy czym do laureatów w kategorii literatura dziecięca nagroda trafia zarówno do autora tekstu (20 tys.), jak i ilustratora (20 tys.). Zdobywca tytułu Warszawskiego Twórcy, poza okolicznościowym medalem i dyplomem, otrzymuje nagrodę pieniężną w wysokości 100 tys. zł.

Kandydatów do nagrody zgłaszają wydawcy, księgarze, bibliotekarze oraz czytelnicy.  Wybierać należy spośród książek żyjących autorów, napisanych w języku polskim i wydanych w 2016 roku.

Kandydatów do nagrody można zgłaszać w czterech kategoriach:

• literatura piękna – proza;

• literatura piękna – poezja;

• literatura dziecięca – tekst i ilustracje;

• edycja warszawska (varsaviana).

Propozycje do nagrody można zgłaszać za pośrednictwem formularza zgłoszeniowego (http://www.um.warszawa.pl/nagrodaliteracka_zgloszenia/) lub pocztą tradycyjną na adres:

Biuro Kultury

Urząd m.st. Warszawy

Pl. Bankowy 2

z dopiskiem „Nagroda Literacka m.st. Warszawy”

W razie pytań zapraszamy do kontaktu: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. , tel. 22 443 03 66.

Fundator i organizator: Miasto Stołeczne Warszawa

Partner: Biblioteka Narodowa