Start Narodowe Czytanie w Gminie Mokobody
Narodowe Czytanie w Gminie Mokobody Drukuj Email
poniedziałek, 04 września 2017 12:28

Narodowe czytanie „Wesela” Wyspiańskiego odbyło się 2 września 2017 r. w sali OSP w Mokobodach. Akcję patronatem objęła Para Prezydencka. Organizatorem uroczystości gminnych była Gminna Biblioteka Publiczna w Mokobodach.

Celem Narodowego Czytania jest popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na bogactwo polskiej literatury, potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości.

„Wesele” to dramat w trzech aktach, najsłynniejszy utwór Stanisława Wyspiańskiego. Powstało na kanwie autentycznego wydarzenia – wesela poety i dramaturga Lucjana Rydla z Jadwigą Mikołajczykówną, chłopką z podkrakowskich Bronowic. Prapremiera sztuki odbyła się 16 marca  1901 roku w Teatrze Miejskim w Krakowie. W tym samym roku w Krakowie Wesele zostało opublikowane po raz pierwszy. Dramat Wyspiańskiego został dotychczas przetłumaczony na ponad 10 języków. W języku polskim ukazało się ponad 120 wydań.

Uroczyste czytanie „Wesela” rozpoczęło się kujawiakiem w wykonaniu dzieci z Gminnego Przedszkola w Mokobodach.  Akt I dramatu  czytany  był przez władze samorządowe, duchownych, osoby ze środowiska lokalnego oraz młodzież. Na koniec odbyła się  degustacja potraw z kuchni staropolskiej, przygotowana przez Żwawe Babki z Koła Gospodyń w Mokobodach.

W  rolach dramatu wystąpili:

Panna Młoda   -Pani Dorota Dmowska-Paczuska Wójt Gminy Mokobody

Haneczka    -Pani Grażyna Dudek

Rachel      - Pani Bożena Cichecka

Maryna      -Pani Danuta Piwowarska

Zosia      - Pani Urszula Michalak

Radczyni    -Pani Anna Paczuska

Klimina     -Pani Irena Cichocka

Pan Młody    -Pan Marek Bednarczyk

Ksiądz       -   Ksiądz Stanisław Szymuś Proboszcz Parafii św. Jadwigi w Mokobodach

Ojciec        -Pan Ludwik Przesmcki

Gospodarz     -Pan Piotr Dmowski

Dziennikarz     - Pan Marian Mazurek

Czepiec        -Pan Piotr Boruc

Dziad         - Pan Henryk Cichocki

Żyd   -      Pan Stanisław Rogala

Poeta     - Pan Adam Przesmycki

Jasiek     - Pan Patryk Krasnodębski

Kasper    -  Pan Paweł Popowski

Osoby, które przyszły  z własnym egzemplarzem „Wesela”, mogły otrzymać w nim pamiątkową pieczęć, którą Gminna Biblioteka Publiczna w Mokobodach otrzymała z Kancelarii Prezydenta RP.

Bardzo dziękuję wszystkim, którzy wzięli udział w Narodowym  Czytaniu oraz włączyli się w przygotowanie. Dziękuję lektorom, przedszkolakom i ich rodzicom oraz nauczycielom. Dziękuję Żwawym Babkom z Koła Gospodyń w Mokobodach, a także wszystkim wrażliwym na piękno literatury polskiej, którzy wysłuchali fragmentów dramatu.

Dyrektor GBP w Mokobodach

Barbara Przesmycka